Menu Close

Preliminary Programme

Wednesday 10th June 2020

Registration  18:00 – 20:00

Welcome Reception and Dinner

Thursday 11th June 2020

Registration and Coffee/Tea 08:15 – 08:45

Prof Manolis Gavaises (City, University of London, UK)
Welcome & Opening Address
08:45 – 09:00
Session 1 Chair: Prof Claus-Dieter Ohl
Prof Kenneth Suslick (University of Illinois at Urbana, US) 09:00 – 09:30
Prof Detlef Lohse (University of Twente, NL) 09:30 – 10:00
Dr Edouard Berrocal (Lund University, SE) 10:00 – 10:30

Coffee/Tea break 10:30 – 11:00

Session 2 Chair: Prof Claus-Dieter Ohl
Poster presentations 11:00 – 12:45

Lunch break 12:45 – 14:00

Session 3 Chair: Prof Stephane Zaleski
Prof Gretar Tryggvason (Johns Hopkins University, US) 14:30 – 15:00
Prof Carlo Massimo Casciola (University of Rome, Sapienza, IT) 15:00 – 15:30
Dr Stefan Adami (TU Munich, DE) 15:00 – 15:30

Coffee/Tea break 15:30 – 16:00

Session 4 Chair: Prof Stephane Zaleski
Poster presentations 16:00 – 18:00

Evaluation of Posters by Award Committees, Refreshments & Dinner 18:00 – 20:00

Friday 12th June 2020

08:30 – 09:00 Coffee/Tea

Session 1 Chair: Dr Mohamed Farhat
Prof Joseph Katz (John’s Hopkins University, US) 09:00 – 09:30
Dr Ashfaq Adnan (University of Texas, Arlington, US) 09:30 – 10:00
Dr Fabian Reuter (OVGU Magdeburg, DE) 10:00 – 10:30

Coffee/Tea break 10:30 – 11:00

Session 2 Chair: Dr Mohamed Farhat
Poster presentations 11:00 – 12:45

Lunch break 12:45 – 14:00

Session 3 Chair: Dr Steffen Schmidt
Prof Dr.-Ing. Heinz Pitsch (RWTH Aachen University, Germany) 14.00 – 14:30
Dr Wilfried Edelbauer (AVL-List, AT) 14.30 – 15:00
Dr Ioannis Karathanassis (City, University of London, UK & Sandia National Labs, US) 15:00 – 15:30

Coffee/Tea break 15:30 – 16:00

Session 4 Chair: Dr Steffen Schmidt
Poster presentations 16:00 – 18:00

Evaluation of Posters by Award Committees 18:00 – 20:00

Refreshments 

Gala Dinner 20:00 – 23:30

Saturday 13th June 2020

Coffee/Tea 08:30 – 09:00

Session 1 Chair: Prof Claus-Dieter Ohl
Prof Michel Versluis (University of Twente, NL) 09:00 – 09:30
Dr Yoshiyuki Tagawa (Tokyo University of Agriculture and Technology, Japan) 09:30 – 10:00
Prof Shuhong Liu (Tsinghua University, China) 10:00 – 10:30

Coffee/Tea break 10:30 – 11:00

Session 2 Chair: Prof Claus-Dieter Ohl
Poster presentations 11:00 – 13:00

Announcement of poster awards and closing remarks
Prof Manolis Gavaises (City, University of London, UK) 13:00 – 13:15